Komu pomáham

S akými problémami sa na mňa môžete obrátiť? Tu je zoznam najčastejších ťažkostí pri výchove. Ak čelíte problematickej situácii, ktorú sme spomenuli alebo nie, neváhajte sa na mňa obrátiť.

Pomáham keď:

Vaše dieťa či tínedžer Vás nerešpektuje…

…väčšinou vás ignoruje, prevráti oči, mykne plecom či drzo vám odvrkne. Vaše dohováranie je neefektívne, nápady priateľov a rodiny nefungujú, vaše zákazy a príkazy potomok nerešpektuje a žijete s permanentným pocitom, že vaše slová nepadajú na „úrodnú pôdu“ a situáciu vystihuje fráza „akoby hádzal hrach na stenu“.

 Vaše dieťa stráca záujem…

…stretávať sa s vami, tráviť s vami čas, rozprávať sa, chodiť na verejnosť, stretávať sa so zvyškom rodiny, s vašimi známymi, dokonca s rovesníkmi. Odmieta spoločné dovolenky, výlety a nechce tráviť spoločné chvíle počas voľných večerov a víkendov v kruhu rodiny. Svoj voľný čas trávi radšej na internete, pred televízorom, za hernou konzolou alebo na sociálnej sieti.

Strácate s dieťaťom vzájomnú dôveru…

…keď vaše dieťa nedôveruje vašim sľubom, neverí vašim slovám a nedôveruje vašim predsavzatiam. Keď vaše slová pre neho nemajú výpovednú hodnotu a sú pre neho ako lacné klišé či frázy, ktorým nemôže a hlavne nechce dôverovať. Keď vy už nedokážete veriť jeho slovám, dôverovať jeho sľubom (zlepšenie prospechu, prestane chodiť za školu, menej hrania na počítači, telefóne a pod.). Vaša dôvera voči nemu nie je taká, akú ste si predstavovali, pretože si myslíte, tušíte či sa domnievate, že vám jednoducho klame. Váš dôverný vzťah nie  je ako v americkom filme –  priateľský, kamarátsky a dôverný. Vaša vzájomná dôvera sa pomaly vytráca alebo už žiadna vôbec nie je. 

Vaše dieťa sa s vami nerozpráva a ani vy s ním…

…odmieta  sa vám zdôverovať, hovoriť s vami o svojich pocitoch, o tom, čo ho trápi, zdieľať svoje myšlienky, sny, predstavy… Neviete, čo robiť, pretože každá snaha o duchaplný a pokojný rozhovor končí hádkou, konfrontáciou,  výčitkami a ostrou výmenou názorov.

Vaše dieťa a jeho čas…

…neviete, ako vaše dieťa trávi svoj voľný čas, keď nie ste spolu. Neviete odpovede na otázky kým sa stretáva, kde ho trávi, čo robí, kto sú jeho priatelia v reálnom svete aj vo virtuálnom svete, o čom sa rozprávajú, koľko času trávi sledovaním televízie, na sociálnych sieťach, pri hrách a  na internete.

Vaše dieťa a jeho správanie z vás robí frustrovaného rodiča…

…váš tínedžer chodí domov neskoro, neplní si školské ani domáce povinnosti, nemá o nič záujem, je nezodpovedný a ku všetkému  ľahostajný, rebeluje a protestuje. Prenasleduje vás pocit, že jediný cieľ vášho potomka je hneď ráno vás „vytočiť,“ nahnevať, deptať a odignorovať. Atmosféra v rodine je neznesiteľne dusná a váš nefungujúci  vzťah znižuje vašu koncentrovanosť, výkonnosť v práci alebo je častou príčinou hádok s partnerom.

Vaše dieťa vás hnevá…

…vaše dieťa klame, nie je k vám úprimné, rebeluje,  neviete zvládnuť napätie, jeho problémy a potreby. Máte pocit, akoby hovoril iným jazykom, neustále sa hádate a jeho protirečenie vás ubíja. Pri pokuse o mier sa stretnete len s výbuchmi zlosti, kriku a hnevu.

Vaše dieťa vám spôsobuje strach…

…vaše dieťa nechodí domov v dohodnutom čase alebo sa vytráca potajomky z domu. Máte vážne podozrenie či dôkazy o tom, že pije alkohol, fajčí cigarety, dokonca skúša drogy. Stal sa obeťou šikany, či zneužívania a pri pokusoch o disciplínu vám zatĺka, odpovedá cynicky, ironicky a flegmaticky.  Bojíte sa, že si ublíži sám alebo mu niekto či niečo ublíži.   

Vaše dieťa vás vedie do situácie, že neviete, ako ďalej…

…vaše dieťa je úzkostlivé, depresívne, utiahnuté. Neviete, čo sa s ním deje, neviete pomenovať ani riešiť problém, ste vystrašení  a nepoznáte príčiny tohto stavu. Chcete mu pomôcť, ale neviete, ako ho spraviť  šťastným.

Vaše dieťa z vás robí zúfalého rodiča….

…pokúšate sa byť pokojný, láskyplný rodič a riešiť vzniknutý problém v kruhu najbližších. No vaše dieťa je voči vašim riešeniam „hluché, slepé, nemé“. Nevie dodržať slovo, dohody, pravidlá, na ktorých ste sa  dohodli. Nepomáha ani pekné slovo, ani krik, vydieranie či vyhrážanie a vy ste na konci so silami i trpezlivosťou..

Vaše dieťa má svoj problém…

…môže mať problém s vaším rozvodom, s vaším novým parterom, s prospechom, s porovnávaním sa s rovesníkmi, s postavou, so sexuálnou orientáciou, problém s finančnou negramotnosťou, s komunikáciou, závislosťou a celou radou  viac či menej závažných problémov. Každý  problém  má celú radu signálov, ktoré naň poukazujú (pomočovanie, strach, úzkosť, zamĺknutosť,  nesústredenie, uzavretie sa pred svetom, depresiu…)  

Vaše dieťa nemusí zvládať  problém s rozpadom vášho manželstva…

…môže ho trápiť váš rozchod či rozvod, samo nedokáže túto situáciu spracovať, nevie sa rozhodnúť, s ktorým rodičom ostať, nedokáže si predstaviť život bez jedného z nich, až napokon prejaví nenávisť voči obom.

Vaše dieťa ide do puberty a vy neviete, či to spolu zvládate…

…predpubertálny vek a samotná puberta sú vždy veľmi silnou skúškou vzťahov, aj tých viac či menej dobre fungujúcich, a otrasie základmi celej rodiny. Nielen vaším vzťahom s dieťaťom, ale aj partnerským, súrodeneckým, generačným…

Vaše dieťa a jeho predčasné dospievanie…

…máte pocit, že vaše dieťa preskočilo z detstva rovno do dospelosti, zmenil sa mu slovník, je vulgárnejšie, chce pôsobiť dospelo, získava skúsenosti s alkoholom či predčasne sexuálne dospelo.

„Výchova je vytváranie charakteru.“

— T.G. Masaryk

Ako sa môžeme skontaktovať?

Stretnutie u mňa

Sedenie v neutrálnom prostredí našej kancelárie.

Stretnutie u Vás

Sedenie u Vás - v pohodlí Vášho domova

Telefonicky - mobilom

Kontaktujte ma na mojom
tel. č.: +421 905 984 473

Videohovor

Sedenie môžeme zrealizovať
aj online - cez videohovor

Emailom

Napíšte mi na
info@vasmost.sk

Objednajte si sedenie